قائم مقام وزير نيرو در افتتاح هفدهمين نمايشگاه بين المللي برق
هفدهمين نمايشگاه بين المللي برق با حضور 458 شرکت داخلي و 310 شرکت خارجي از 30 کشور مختلف آلمان، چين، ترکيه، ايتاليا، اسپانيا، فنلاند، لهستان، انگلستان، سوئد، امارات، روسيه آغاز به کار کرد. اين نمايشگاه روز شنبه توسط «ستار محمودي» قائم مقام وزير نيرو در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران آغاز به کار کرد.
در هفدهمين نمايشگاه بين المللي برق، شرکت هايي از بخش هاي مختلف صنعت برق در زمينه هاي سيم، کابل، تجهيزات برقي، اتوماسيون، سيستم هاي ابزار دقيق حضور دارند. برگزاري اين نمايشگاه از اين نظر حائز اهميت است که با افزايش ظرفيت نيروگاهي و همچنين خطوط انتقال از سال 1392 تاکنون، ظرفيت صادرات برق ايران نيز افزايش يافته است. از آغاز فعاليت دولت يازدهم تا امروز، 54 واحد نيروگاهي جديد به بهره برداري رسيد و ظرفيت نيروگاه هاي کشور با افزايشي 8هزار مگاواتي به 77 هزار مگاوات رسيد.
همچنين در اين مدت 2 هزار و 433 کيلومتر خط انتقال و 3هزار و 133 کيلومتر خط فوق توزيع در کشور به بهره برداري رسيد و به همين ترتيب، قابليت صادرات انرژي الکتريکي افزايش يافت. وزارت نيرو «تبديل ايران به مرکز راهبردي برق منطقه» را به عنوان يک چشم انداز در نظر گرفته و براي گسترش مبادلات الکتريکي برون مرزي، ارتباط با روسيه، تاجيکستان و کشورهاي جنوب خليج فارس را در دست بررسي، مطالعه و اقدام قرار داده است.
در شش ماه نخست پارسال، 4ميليون و 146 هزار کيلووات ساعت برق به کشورهاي ديگر صادر شد، اما اين رقم در نيمه نخست امسال به بيش از يک ميليون کيلووات ساعت افزايش يافت و به 5ميليون و 162 هزار مگاوات رسيد. ايران با هفت کشور ارمنستان، جمهوري آذربايجان، ترکيه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق و همچنين جمهوري خودمختار نخجوان مبادله برق دارد که در اين ميان به ترکيه، عراق، پاکستان و افغانستان فقط برق صادر مي کند.
توان داخلي در صنعت برق
ستار محمودي، قائم مقام وزير نيرو روز شنبه در حاشيه مراسم افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه بين المللي برق، در جمع خبرنگاران گفت شرکت هاي ايراني که بتوانند سرمايه گذاران خارجي را جذب کنند، از تسهيلات ويژه اي در زمينه هايي مانند امور گمرکي و واگذاري زمين برخوردار مي شوند.
وي افزود يکي از اهداف اصلي اين نمايشگاه انتقال تکنولوژي و سرمايه گذاري به صورت مشارکت انتفاعي (جوينت ونچر) است.
وي ادامه داد شرکت هاي حاضر، با دستي پر به نمايشگاه آمده اند و تجهيزاتي مختلف از حوزه هاي روشنايي، سيم، کابل، انتقال و تجهيزات نيروگاهي را به نمايشگاه آورده اند.
قائم مقام وزير نيرو اضافه کرد از جمله مزاياي اين نمايشگاه، آماده سازي زمينه حضور شرکت هاي داخلي در بازارهاي خارج از کشور است، به طوري که در منطقه شاهد وجود يک بازار 400 ميليون نفري براي محصولات شرکت هاي ايراني هستيم که مي تواند به اقتصاد صنعت و شکوفايي آن نيز کمک کند.
وي در مورد حضور شرکت هاي خارجي در هفدهمين نمايشگاه بين المللي برق گفت امسال 45درصد شرکت هاي حاضر در نمايشگاه، خارجي هستند؛ اين حضور هم فرصتي بري تبادل افکار و تجربه و هم فرصتي براي مذاکره بين شرکت هاي ايراني و خارجي است.
محمودي افزود علاوه بر اين، يکي ديگر از اهداف نمايشگاه اين است که شرکت هاي ايراني – که به شدت تقويت شده و شناخته شده اند- بتوانند بازار هاي جديدي را در منطقه به دست بياورند.
قائم مقام وزير نيرو در بخش ديگري از سخنان خود در مورد توان توليد داخل در صنعت برق گفت صنعتگران داخلي خصوصا در عرصه برق از همان سال هاي بعد از انقلاب به خودباوري رسيدند و اکنون به شرايطي دست يافته اند که به طور ميانگين بيشتر از 95درصد تجهيزات صنعت برق از توليد تا توزيع و تجهيزات، داخلي سازي شده است.
وي گفت اکنون شرکت هاي ايراني در بيش از 30 کشور دنيا از جمله سريلانکا، تاجيکستان و . . . فعال هستند و در اين کشورها يا به صدور تجهيزات و خدمات فني و مهندسي يا اجراي برخي پروژه ها مشغول هستند.
3500 مگاوات نيروگاه جديد در دست احداث است .
هوشنگ فلاحتيان، معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي در حاشيه افتتاح هفدهمين نمايشگاه بين المللي برق، در جمع خبرنگاران گفت 3500مگاوات نيروگاه جديد در دست احداث است که براساس برنامه ريزي هاي انجام شده، تا پيش از تابستان سال آينده وارد مدار مي شود.
وي افزود براساس پيش بيني هاي صورت گرفته، در تابستان 1397 شاهد رشد 5درصدي مصرف برق نسبت به سال قبل هستيم؛ به همين دليل از اکنون تمهيدات لازم براي گذر از زمان اوج مصرف انديشيده شده است.
وي در پاسخ به اينکه چه اقداماتي براي گذر از زمان اوج مصرف سال آينده در نظر گرفته شده است، گفت همه نيروگاه ها تحت تعميرات اساسي و دوره اي قرار گرفته اند و بايد گفت که تمام طرح هاي توسعه اي لازم براي گذر از پيک سال 1397 در دستور کار وزارت نيرو قرار دارد که از اکنون نيز به اجرا درآمده است.
فلاحتيان با بيان اينکه تابستان امسال رشد بيشتري را نسبت به سال هاي قبل شاهد خواهيم بود، عنوان کرد طبق بررسي هاي صورت گرفته اوج بار تابستان 1397 از مرز 57 هزار مگاوات نيز خواهد گذشت که اگر بخواهيم به راحتي از اين پيک عبور کنيم، لازم است تدابير لازم از هم اکنون انديشيده شود.
وي افزود در سال هاي گذشته تلاش ما اين بود که در صنعت برق به خودکفايي برسيم که در اين عرصه نيز موفقيت هاي زيادي را به دست آورديم به طوري که بايد گفت ايران جزو پنج کشور دنيا است و از صفر تا 100 نيروگاه ها را مي تواند در داخل کشور خود بسازد.
وي با بيان اينکه مديريت تقاضا و مصرف و توجه به پروژه هاي کليدي و تأثير گذار در بخش آب و برق از جمله مواردي است که در برنامه وزير نيرو به آن توجهي ويژه شده است، گفت با توجه به سابقه کاري وزير نيرو پيش بيني مي کنم که شاهد شرايط مناسبي در دو حوزه آب و برق باشيم.

پست های قبلی كمپاني واگو Wago

پاسخ دهید